Jak na focení


Jak správně fotit. Otázka, kterou si klade mnoho začínajících a ještě více pokročilých fotografů. Ať už jsme začátečníci, kteří se snaží číst v nesrozumitelných návodech nebo pokročilí, kteří si se noří do tajů focení se zrcadlovkou. Článek začnu zamyšlením nad pojmy správný a špatný a hned poté se pokusím odpovědět na tuto nesnadnou otázku pomocí šesti základních pravidel. U každého pravidla také najdete seznam článků, kde probíráme daleko podrobněji každé z témat.

Jak správně fotografovat

Všichni, kteří to s fotografováním myslí vážně, se pokaždé, když vezmou do ruky foťák potýkají s mnohatechnickými pojmyČasclonaISO, hloubka ostrosti a mnoho dalších, které zprvu nadělají mnoho vrásek na čele. Teprve když se nám podaří osvojit si technické základy fotografie, můžeme se konečně kreativně osvobodit.Pro mnohé nastává fáze uměleckých experimentů, záměrně rozmazaných nebo podexponovaných fotek a nám konečně dojde, že  otázka “správného fotografování” pozbývá smyslu. Naše fotoexperimenty se nám totiž líbí! Příjdou nám úžasné a zajímavé, bavíme se jimi. Ke slovu přišly subjektivní emoce.
Jak správně fotit - experimenty
Jak správně fotit - experimenty
Foto: Jedním z oblíbených experimentů focení je využití pohybové neostrosti. Tato fotografie je focená technikou zoomování. Při delší expozici se zároveň zoomuje, což vytvoří dynamický efekt pohybu.

Správně a špatně

Složka emotivní, estetično, harmonie je daleko méně jednoznačná než složka technická. Dostáváme se k jádru věci. Ocitli jsme se ve sféře, kde neexistuje žádné “správně” či “špatně”. Co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému a naopak. Mimochodem, díky bohu za to! Myslím, že otázka správného versus špatného na nás dotírá ještě z doby školní docházky, kde jsme byli zvyklí na jasné škatulky. Dokonce i výtvarná a hudební výchova se známkovaly! Jedna, dva, tři, čtyři, pět…Tak je to dobře a takhle špatně. Špatně podle koho nebo podle čeho? Nikdo nevlastní patent na to, co se bude líbit všem!
Jak správně fotit
Jak správně fotit
Foto: Rozhodně to není učebnicový příklad fotografie, protože středová kompozice zvláště při focení osob není “za jedničku”.  Přesto se mi tenhle barevný akcent do středu tak nějak zkrátka hodil zvláště mezi vysokými pravidelnými kvádry berlínského památníku. Intuitivně jsem proto zmáčkla spoušť a nelituji toho.

Návod na focení

Ale nechejme emotivní složku stranou a pohlédněme na fotografii rozumem. Jen tak můžeme dospět k srozumitelné odpovědi na otázku jak správně fotit. I když téma fotografie je natolik široké, že poskytnout návod na focení všeho vždy a všude je velmi obtížné. Každá oblast fotografie má svá specifika. Přesto vám ale nabídnuněkolik obecných pravidel:

Pravidlo první

Zjistěte, co je to expozice a jak se vytváří. Je nutné porozumět základním pojmům – čas, clona, ISO, kompenzace expozice. Fotografie je malba světlem a o tom je expozice.
Jak správně fotit - expozice
Jak správně fotit - expozice
Foto: Měřící technika fotoaparátu noční expozici většinou přesvětlí. Je tedy nutné podobné snímky manuálně podexponovat. I o tom je znalost expozice.

Pravidlo druhé

Naučte se ovládat váš fotoaparát. Prozkoumejte jeho funkce a možnosti nastavení. Jen tak využijete celou škálu možností, ať už vlastníte jakýkoliv model.

Pravidlo třetí

Využijte hloubku ostrosti. Jak na “rozmazané pozadí” je jednou z klíčových otázek začínajících fotografů. Je to otázka velmi správná a důležitá. Rozostřené či naopak ostré pozadí je neopomenutelným kreativním nástrojem.
Jak správně fotit - hloubka ostrosti
Jak správně fotit - hloubka ostrosti
Foto: V makro fotografii je hloubka ostrosti naprosto minimální, což klade extrémní nároky na dobré zaostření, které je bez stativu prakticky nemožné. Odměnou jsou netušené kreativní možnosti tohoto mikrosvěta.

Pravidlo čtvrté

Každé téma vyžaduje jiný přístup. Focení dětí, svatby nebo krajiny má svá specifika a proto, pokud máte své oblíbené téma, zaměřte se na něj.

Pravidlo páté

Osvojte si základní pravidla kompozice. Každý fotograf by měl vědět, co je to zlatý řez nebo kdy je vhodné použítstředovou kompozici a kdy diagonálu.
Jak správně fotit - kompozice
Jak správně fotit - kompozice
Foto: Diagonální kompozice působí dynamicky a navíc vtahuje diváka do obrazu.

Pravidlo šesté

Buďte kreativní a variabilní. Mějte na paměti, že odpověď na otázku jak správně fotit vlastně neexistuje. Nesnažte se proto vždy nutně následovat návody a poučky. Místo toho experimentujte a vyhněte se stereotypu. Fotografie výše působí zajímavé. Jak by ale vypadala série deseti fotek se stále stejnou diagonální kompozicí? Asi tušíte, že nudně. Jak dosáhnout variability?

Pravidla jsou od toho, aby se porušovala

Nejednou jsem slyšela říkat: Nejdřív se naučte vše a potom si dělejte, co chcete. A to, myslím, vystihuje přesně podstatu věci. Technicky zvládnout fotografii a všechna pravidla, to je základ. Ale pokud máte jasný kreativní záměr, zcela vědomě si můžete dovolit tato pravidla porušit. (U těch, kteří se řídí spíše citem, by se dalo říci srdcově místo vědomě). Zásadním slovem je zde “záměr”. Pokud víte proč nebo to tak cítíte, můžete si dovolit pravidla porušit.
Ráda bych, aby vyplývalo ze všech našich článků o focení, že správně fotit může každý. Stačí být kreativní!

Žádné komentáře:

Okomentovat